Galio group - Dalies statybos žaliavų ir elementų kainų augimas neišvengiamai turės įtakos NT pardavimo bei nuomos kainoms

Liepos 22 d. 2021 — Galio Group naujienos

Dalies statybos žaliavų ir elementų kainų augimas neišvengiamai turės įtakos NT pardavimo bei nuomos kainoms

Dalies statybos žaliavų ir elementų kainų augimas iki neregėtų aukštumų neišvengiamai turės įtakos NT pardavimo bei nuomos kainoms, sako Robertas Žulpa, GALIO GROUP analitikas.

Pastaruosius keletą mėnesių matytam labai sparčiam naujos statybos butų kainų augimui įtakos turėjo aibė veiksnių – pasikeitęs pasiūlos / paklausos balansas, nuo 2021 m. įvesti papildomi infrastruktūros mokesčiai naujai plėtojamiems projektams, energetinio efektyvumo kartelės kilstelėjimas ir kt. Tačiau labiausiai kainą paveikė neprognozuojamai auganti statybų kaina, kuri nuo metų pradžios šoktelėjo apie 15–17 proc. Panašu, jog augančios statybų sąnaudos palies ir komercinių projektų kainas, ypač pačių naujausių, kurių rangos sutartys yra ar bus sudarytos šiais metais.

Nepaisant pastaruosius keletą metų nuosaikiai augusių statybos ir kitų kaštų, komercinių projektų nuomos kainos paskutinius 5–6 metus išliko daugmaž stabilios. Plėtotojus gelbėjo kiekvienais metais besitraukiančios kapitalizacijos normos, kurių dėka projektų vertės augo, taip kompensuodamos didėjančius kaštus ir leidžiančios išlaikyti užsibrėžtus finansinius grąžos rodiklius. Tačiau vertinant šių metų statybų kainų augimo tempą, labai tikėtina, jog šiuo metu vystomi verslo centrai, kurie bus pastatyti po 1–2 metų, jau turės aukštesnes nuomos kainas, kadangi prie dabartinio nuomos kainų lygio statyti ekonomiškai nelabai apsimokės.

Tokias tendencijas galima matyti jau ir šiandien – kai kurių šiuo metu pradedamų plėtoti komercinių projektų išankstinės nuomos kainos yra 10–20 proc. aukštesnės nei šiuo metu vyraujanti vidutinė rinkos nuomos kaina. Todėl atsižvelgiant į šiandieninę situaciją bei ateities perspektyvas, panašu, kad išloš ir mažesnę nuomos kainą užsitikrins tos įmonės, kurios sprendimą dėl plėtros ar naujo biuro paieškų priims artimiausiu metu, o ne atidės tai ateičiai.